Maszyna do szycia bez tajemnic

Witam ponownie wszystkich zainteresowanych „szyciowymi” tematami. Dzisiaj będę zachęcać Was do szycia na maszynie. Można oczywiście pobawić się i uszyć ręcznie jakich drobiazg, zszyć rozprute spodnie. Natomiast jeżeli chcemy się rozwijać, to niezbędna jest maszyna do szycia. Taka domowa, wieloczynnościowa w zupełności wystarczy. Wieloczynnościowa, jak sama nazwa wskazuje, szyje wieloma ściegami. Możemy wykonać nią wiele różnych operacji: zszywanie szwów ściegiem prostym, obrzucanie ściegiem zygzakowym krawędzi szwów, żeby się nie strzępiły, dzierganie dziurek, a nawet przyszywanie guzików oraz wiele innych.

Mój profesor robił początkującym uczniom taki kawał: twierdził, że na każdej maszynie można przyszywać guziki (oczywiście stare maszyny nie miały tej opcji), po czym przed zdziwioną grupą brał igłę i nitkę, guzik oraz odzież i siadał na stoliku maszyny i….przyszywał oczywiście ręcznie. To był nauczyciel! Bardzo wymagający, ale zwracał uwagę na to, co ważne. Pamiętam, jak na koniec dnia praktyk szły w ruch kosmetyki, lokówki do włosów. Oczywiście plan musiał być wcześniej zrealizowany, a reszty profesor nie widział…Dziewczyny zza drzwi szafy (tam było lustro) wyłaniały się coraz piękniejsze. Te makijaże i fryzury, loki i tapir, oko na fiolet lub zieleń, a usta pomalowane różową szminką utleniającą (zielona w sztyfcie, na ustach robiła się jaskraworóżowa). A ta moda na poduchy na ramionach, leginsy i krótkie bluzki. Moda lat dziewięćdziesiątych. Ktoś to jeszcze pamięta? Niedługo pokuszę się o wpis na ten temat.

Wracajmy do tematu szycia na maszynie. Jeżeli macie starą maszynę, wykorzystajcie ją. Może stoi gdzieś u cioci, czy babci nieużywana. Moja maszyna marki Łucznik, rok produkcji 1989 całkiem dobrze się sprawuje. W pracy na wyposażeniu pracowni krawieckiej mamy różne marki maszyn. Gdybym miała doradzać zakup to wiele zależy od klasy maszyny, niestety jakość rośnie wraz z ceną. Uczennice bardzo lubią szyć na JANOME. Szczególnie ulubiona za dużą ilość fajnych ściegów ozdobnych, automat do dziergania dziurek. Jeżeli chodzi o obsługę maszyny proponuję rozpocząć od przeczytania instrukcji. Wszystkim opisom towarzyszą rysunki oraz schematy. Sama obsługa maszyny jest prosta. Pamiętajmy o bezpieczeństwie: największe zagrożenie stanowi igła. Nie ryzykujcie przeszycia palców, wyłączajcie maszynę, gdy wymieniacie igłę, sprawdzajcie również przed podłączeniem stan przewodów. Pamiętajcie o czyszczeniu i oliwieniu maszyny, oczywiście specjalnym olejem, nigdy jadalnym!

1 Rozpoczynamy od sprawdzenia prawidłowości zamocowania igły w igielnicy, później szpulujemy nitkę z dużej szpulki na małą szpuleczkę, szpuleczkę umieszczany w bębenku, bębenek w chwytaczu. Następnie według schematu nakładamy nić górną i wybieramy ścieg.

.2 Podkładamy materiał i opuszczamy stopkę3 Na początku zszycia i na końcu wykonujemy zamocowanie, czyli kilka ściegów szyjemy do tyłu (przytrzymujemy odpowiedni przycisk)4 5aNajczęściej używamy ściegu stębnowego, na drugim zdjęciu aplikacja naszywana zygzakiem.

6Wybrane ściegi ozdobne.

7 8a

Ścieg ozdobny na rękawku

8b 8cA to nasze szkolne inspiracje sztuką ludową.

9

Opcja dziergania dziurki do wielkości guzika. Podłączamy specjalną stopkę.

10 11

Próbujcie swoich sił. Gorąco Was zachęcam!

Jedna myśl nt. „Maszyna do szycia bez tajemnic

  1. Dokładnie, szycie ręczne do czasu, a jak się chce coś więcej to ręcznie nie da rady, konieczna jest maszyna. Wiadomo, są tańsze i droższe, ale wystarczy zorientować się w temacie, żeby stwerdzić, że nie trzeba wydać dużo, a ma się maszynę z dobrym zestawem funkcji i na lata. Sama się naszukałam, ale ostatecznie zdecydowałam się na http://www.galerialucznik.pl/pl/p/ZOFIA-II-2015-Nowosc-Wysylka-Gratis/1330, bo wg mnie to taka maszyna i osoby dopiero zaczynająćej szyć, ale i na potem też powinna być akuratna. I ma sporo przydatnych funkcji, które jak dla mnie są konieczne, czyli np. regulacja długości i szerokości ściegu czy wolne ramię. Bez tego ani rusz. I cena zachęca bardzo. Zdecydowanie warto przestawić się na szycie na maszynie :) Pozdrawiam cieplutko :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>